10 marca 2020 16:08 | Aktualności

Cykl spotkań z pielęgniarką szkolną w świetlicy

W świetlicy szkolnej ruszył cykl spotkań z pielęgniarką szkolną, p. Sławomirą Argalską, poruszający m.in. tematy związane ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem, higieną osobistą oraz pierwszą pomocą. Podczas pierwszego  spotkania  dzieci dowiedziały się jak należy postępować w przypadku skaleczeń, złamań kończyn, krwotoków z nosa i urazów głowy. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomu.  Podczas kolejnego  spotkania, które odbyło się 26 lutego, pani pielęgniarka opowiedziała o roli witamin w odżywianiu i ich wpływie na dobre samopoczucie oraz o tym jak ważne są regularne i zdrowe posiłki. Każdy uczeń zapewne już wie, że powinien zjadać w domu pierwsze śniadanie, które doda mu energii i pomoże być skoncentrowanym na zajęciach w szkole. Bardzo ważne jest również pełnowartościowe drugie śniadanie. Dzieci, które nie spożywają drugiego śniadania, częściej skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami. Uczucie głodu obniża zdolność koncentracji uwagi, aktywność ucznia, pogarsza jego nastrój i samopoczucie. Dobrym rozwiązaniem są kanapki,  warto postawić też na owoce i warzywa. Zjedzenie przez ucznia pełnowartościowego drugiego śniadania może w dużym stopniu ograniczyć sięganie po niekorzystne dla zdrowia przekąski takie jak: chipsy, batoniki, żelki, cukierki, słodkie bułki czy słone paluszki.

Zdjęcia: