Szkolne Koło Caritas

Tydzień Wolontariatu

Już kolejny raz w naszej szkole, w listopadzie odbył się Tydzień Wolontariatu.

Członkowie Szkolnego Koła Caritas zorganizowali zbiórkę makulatury, nakrętek i pluszowych zabawek. Została przeprowadzona loteria, która jak zwykle cieszyła się ogromną popularnością.

Na zakończenie odbył się apel podsumowujący akcję „Warto być bohaterem”. Klasa VI b pod kierunkiem p. A. Turowskiej i p. M Kaźmierkiewicz przygotowały cześć artystyczną „Mamy swoje prawa”. Wszystkich uczniów zapoznaliśmy z historią małego Krystianka, dla którego w tym roku zbierane są pieniądze.

Pani A. Rzepińska wręczyła dyplomy za udział w szkolnym konkursie plastycznym „Mądry mały człowiek”. Nad przebiegiem konkursu czuwała p. A. Majewska, która przygotowała dla uczniów piękne dyplomy.

Podczas apelu kolejni kandydaci otrzymali legitymacje członka Szkolnego Koła Caritas.

Za rok na pewno też nie zawiedziemy.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

We wtorek obchodziliśmy po raz XXII  „Światowy Dzień Chorego”. Hasłem tegorocznych obchodów jest: „Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać życie za braci (1 j 3,16)” Ustanowił go Jan Paweł II wyznaczając 11 lutego dniem, który ma uwrażliwić na cierpienie pacjentów, a także zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym.

W tym dniu  wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas im. św. Zygmunta Gorazdowskiego działającego przy Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu odwiedzili chorych przebywających w Szpitalu Zakaźnym w Toruniu, przekazując drobne upominki wraz z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Upominki zostały przygotowane przez  Toruńskie Centrum Caritas.

Ponadto wolontariusze uczestniczyli również w  diecezjalnych obchodach Dnia Chorego, które odbyły się  w  sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas Mszy św., której przewodniczył JE Ksiądz Biskup  Józef Szamocki udzielany był sakrament namaszczenia chorych. Po Mszy św. wolontariusze rozdawali wiernym okolicznościowe obrazki z modlitwą, które przekazał ks. prałat Daniel Adamowicz -Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej.

Bożonarodzeniowa zbiórka żywności

W dniach 6 i 7 grudnia 2013 roku 24 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas aktywnie włączyło się V Ogólnopolską Zbiórkę Żywności - Caritas Polska, pod hasłem TAK, POMOGAM. Zbiórka miała miejsce w sklepie Biedronka przy ul. Fałata.  Udział  wolontariuszy w tej akcji jest również wyrazem wielkoduszności i chęci czynienia dobra, tak jak mogą, służą nie tylko oddając swój czas ale i swój młodzieńczy zapał. W koszach Caritas znalazły się: mleko, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy mięsne i warzywne, dżemy, majonez, sosy i zupy w proszku, herbata, płatki śniadaniowe, napoje i słodycze dla najmłodszych: batony, czekolady, herbatniki, gotowe ciasta, bakalie, masy makowe, napoje, a także środki czystości. Zebrane artykuły zostaną przekazane potrzebującym w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla placówek Caritas. Dziękujemy wszystkim naszym młodym wolontariuszom za zaangażowanie się w niesieniu pomocy innym.

Ogólnoszkolny Tydzień Wolontariatu

W dniach 19-26 listopada 2012 roku po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnoszkolny Tydzień Wolontariatu. W ramach tego wyjątkowego tygodnia podjęliśmy szereg przedsięwzięć.

Ogłoszony został konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VI pod hasłem „Podziel się iskierką miłości, iskierką nadziei”. Nauczyciele religii przeprowadzali katechezy na temat heroicznego boju o życie,  jakie stoczyła 18-letnia Iza Partyka, która  potrafiła oddać swoje życie, aby inni mogli żyć. Uczniowie Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili zbiórkę pieniędzy w kościele św. Józefa oraz zredagowali i wydali specjalne wydanie gazetki Nasze Szkolne Koło Caritas.

Zorganizowaliśmy również wielką giełdę zabawek, wybory najżyczliwszego ucznia, nauczyciela i pracownika szkoły. W Dniu Życzliwości chętne osoby mogły zrobić sobie zdjęcie z życzliwym Krecikiem bohaterem dziecięcej Dobranocki.

26 listopada  podczas uroczystego apelu p. Dyrektor podsumowała nasze działania, laureatom konkursów wręczyła nagrody ufundowane przez opiekunów SKC. W sposób wyjątkowy medalem życzliwości nagrodzone zostały osoby aktywnie współpracujące z naszą szkołą: p. Anna Pławińska i s. Nikodema. Podczas apelu nowi członkowie SKC otrzymali legitymację i na forum szkoły złożyli ślubowanie.

Wszystkie przedsięwzięcia i działania podjęte w ramach tego szczególnego tygodnia miały uwrażliwić naszych uczniów na potrzeby innych, a zebrane fundusze przekazane zostały na akcję Warto być bohaterem na konto Caritas Diecezji Toruńskiej.

Podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom nasza szkoła po raz trzeci otrzymała Certyfikat Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną.

{foto19266}