eTwinning

CAMBRIDGE ENGLISH PENFRIENDS HOLANDIA

W naszej szkole od od 2015 roku współpracujemy ze szkołą z Amsterdamu w Holandii. Projekt ma na celu poznanie tego kraju, jego kultury, kształtowanie postawy tolerancji wśród uczniów i świadomości bycia obywatelem Europy oraz naukę języka angielskiego.  Przed świętami na zajęciach języka angielskiego, uczniowie klasy 5a samodzielnie zrobili kartki świąteczne i napisali życzenia. Teraz otrzymali kartki od swoich znajomych z Amsterdamu. Radość była ogromna, uczniowie Merkelbach School napisali o swoich zwyczajach świątecznych, a ponieważ jest to klasa, która składa się z uczniów pochodzących z różnych krajów, to wiadomości były bardzo ciekawe i różnorodne.

PROJEKT „OUR EUROPEAN STUDENT” WŁOCHY

W naszej szkole od września 2016 roku wspólnie realizujemy projekt edukacyjny ze szkołą z Włoch. Projekt ma na celu kształtowanie postawy otwartości wobec innych kultur, tradycji. Przed świętami na zajęciach języka angielskiego, uczniowie klasy 5b samodzielnie wykonali kartki świąteczne i napisali swoje życzenia. Wkrótce otrzymali kartki od swoich koleżanek i kolegów z Włoch. Nasi uczniowie bardzo się ucieszyli, Włosi też byli zadowoleni!

OUR EUROPEAN STUDENT

 W roku szkolnym 2016/2017 klasa 5b wspólnie ze swoją panią od języka angielskiego bierze udział w projekcie Our European Student w ramach programu eTwinning. Uczniowie współpracują z uczniami z zaprzyjaźnionej z nami szkoły we Włoszech. Podczas prac projektowych wspólnie wymyślą postać ucznia z Europy, stworzą dla niego strój, plecak i nadadzą mu imię. Podczas pracy w grupach powstanie kilka prac, więc najlepszą postać wybierzemy za pomocą głosowania.  Następnie dzieci wybiorą dla naszego ucznia państwo i miasto, w którym będzie żyć i opiszą oraz narysują zabytki tego miasta. Dzięki temu pogłębią wiedzę o swoim i innym mieście oraz o swoim i innym kraju. Wszystko oczywiście po angielsku!

  our_european_student_label.pdf

PROJEKT FLAT STANLEY, CZYLI PŁASKI STANLEY

 

Kim jest Stanley? Dlaczego jest Płaski? Stanley Lambchop jest głównym bohaterem książek napisanych przez Jeffa Browna. Był zwyczajnym chłopcem aż do chwili, gdy podczas snu spadła na niego tablica ogłoszeń wisząca w jego pokoju na ścianie i rozpłaszczyła go jak naleśnik. Stanley zauważył, że są z tego pewne korzyści, na przykład może on odwiedzić swoich znajomych podróżując w kopercie jak list, ponieważ jest płaski i potrafi schować się do koperty jak kartka papieru. Dzięki temu ma wiele przygód, które zostały opisane w kilku książeczkach. Stąd też pomysł na projekt, ponieważ podobiznę głównego bohatera można wysłać w kopercie w świat! W maju 2016 roku klasa 6b została zapoznana z historyjką Stanleya i następnie uczniowie wykonali kilka postaci Stanleya, które zamierzamy wysłać do RPA (do babci chłopca z klasy 6b), do Iranu (tata dziewczynki z klasy 6b zabierze go ze sobą w podróż), do Holandii (do pani Yoki, z której klasą współpracują dzieci z klasy 4a), do Australii i USA! Niektórzy z nas zabiorą Stanleya do ciekawych miejsc w Polsce. Gdy nasze Stanleye już dotrą do celu, to osoby, które go zabiorą ze sobą lub dostaną za pomocą listu, zrobią mu zdjęcie w jakimś znanym miejscu i nam je przekażą, a my się nimi pochwalimy na szkolnej stronie internetowej.  Dzięki temu poznamy inne kraje, miasta, ciekawe miejsca na świecie. Omówimy je w przyszłym roku szkolnym na lekcjach, zrobimy mapę i zaznaczymy miejsca, do których trafił nasz Stanley. Nasz Stanley był już na meczu Polska-Holandia, w Katowicach i nad morzem.

 

PROJEKT EDUKACYJNY „NA SMOKU DO CHIN”

 

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu nawiązali w maju współpracę z nauczycielką pracującą w Chinach. Dzięki temu dzieci uczęszczające do świetlicy wzięły udział w projekcie edukacyjnym o nazwie „Na smoku do Chin”. Nasi uczniowie z najmłodszych klas mieli okazję poznać wiele ciekawych informacji na temat Chin, zobaczyć, jak wygląda flaga tego kraju, prawdziwa chińska herbata, chińskie zeszyty, kolorowanki i zabawki. Wśród zabawek przywiezionych z Chin był smok i ten smok połączył nasze kraje. Nasi uczniowie wysłuchali „Legendy o Smoku Wawelskim” i narysowali oraz namalowali swoje smoki. Wszystkie obrazki zostały zebrane i wysłane do Chin. W tym samym czasie dzieci w Chinach narysowały dla nas swoje legendarne smoki i wysłały je do nas. Czekamy na przesyłkę z ogromną niecierpliwością!

 

W przyszłym roku szkolnym będziemy kontynuować naszą współpracę polsko – chińską. Dzieci biorące udział w projekcie porównają oba kraje, poznają najwyższe szczyty, najdłuższe rzeki, święta, tradycje, zasady w szkole, kuchnię polską i chińską, litery chińskie, rośliny, zwierzęta, gry, sztukę origami. Dowiedzą się też o wynalazkach pochodzących  z Chin, takich jak papier, czy kompas. Będą korzystać z różnych źródeł informacji. Mamy nadzieję, że bardziej otworzą się na świat i zyskają pewność siebie w kontaktach z obcokrajowcami.

 

Dzięki zajęciom w świetlicy nasze najmłodsze dzieci wzbogacą swoją wiedzę na temat kultury, historii i zwyczajów swoich rówieśników z Chin informacjami pochodzącymi z pierwszej ręki!


Project - How do you say it in…?

 

Od września 2014 roku w naszej szkole dzieci z klasy trzeciej, a obecnie z klasy czwartej realizowały ze swoją panią od języka angielskiego projekt edukacyjny w ramach programu eTwinning o nazwie „How do you say it in…?” („Jak to powiedzieć po…?”).

Do projektu w ciągu tych prawie dwóch lat dołączyli uczniowie z Włoch, Węgier, Turcji i Rumunii. Projekt zakończył się w marcu 2016 roku. W projekcie brały udział dzieci z Włoch, z którymi nasi uczniowie współpracowali już w ramach projektu „Citizens in Europe” i „My dream school in Europe”.  Zawiązały się wtedy pierwsze przyjaźnie, które przetrwały i zaowocowały kolejnym międzynarodowym projektem.

W ramach tego projektu realizowano następujące zadania:

-doskonalenie umiejętności językowych z języka angielskiego w stopniu podstawowym;

-doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami TIK;

-nabycie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji oraz dzielenie się wiedzą;

-rozpoznawanie podobieństw i akceptacja różnic kulturowych;

-poznanie krajów biorących udział w projekcie;

-kształtowanie postaw patriotycznych oraz poszanowania dziedzictwa kulturowego;

-rozbudzanie zainteresowania światem;

-doskonalenie pracy w grupie i rozwój aktywności, zaangażowania, kreatywności i twórczego myślenia.

Efekty międzynarodowej współpracy, prezentacje multimedialne PowerPoint, Prezi oraz animacje Slideshare, Smilebox, Kizoa znajdują się na stronie internetowej TwinSpace na platformie eTwinning, do której ma się dostęp dopiero po zalogowaniu. Z uwagi na to, zamieszczono kilka filmów, zdjęć na blogu english-sp11torun.blogspot.com. Powstały też słowniki tematyczne w pięciu językach (polskim, włoskim, węgierskim, tureckim, rumuńskim). Nasi uczniowie biorący udział w tym projekcie podeszli do realizacji tych wszystkich wymienionych powyżej zadań bardzo entuzjastycznie!

etw_certificate_how_do_you.pdf 

eTwinning